Ładowanie

Od czego zacząć budowę tarasu?

Od czego zacząć budowę tarasu?

Taras umiejscowiony przy budynku mieszkalnym stanowi nie tylko wspaniałą przestrzeń do wypoczynku, lecz także świetnie sprawdzi się jako miejsce, w którym spędza się czas z bliskimi na świeżym powietrzu. Budowy tarasu zazwyczaj podejmuje się w końcowych etapach wykończenia domu. Aby cała konstrukcja była spójna, również taras powinien być dopasowany do fasady budynku oraz projektu ogrodu i reszty posiadłości.

Przed rozpoczęciem budowy

Budowę tarasu należy przede wszystkim rozpocząć od przeanalizowania, jak będzie on najczęściej użytkowany. Ważne jest także wstępne ustalenie, jakie meble będą umieszczane na tarasie. Może okazać się, że inne podłoże sprawdzi się pod stół i krzesła dla całej rodziny, a inne pod kilka doniczek z roślinami lub lekkie leżaki ogrodowe. Istotne jest także ustalenie, jakiej wielkości powinien być taras, tak aby spełniał oczekiwania przyszłych użytkowników. Należy się także poważnie zastanowić nad usytuowaniem tarasu. Jeżeli zależy nam na śniadaniach jedzonych na świeżym powietrzu, najlepszym rozwiązaniem będzie taras położony od wschodu, jeżeli preferujemy kolacje na tarasie, lepiej sprawdzi się taras umiejscowiony od zachodu. Ciekawym pomysłem są tarasy narożne, dzięki którym można liczyć na nasłonecznienie przez cały dzień.

Prace budowlane należy poprzedzić także decyzją związaną z materiałem, jaki chcemy wykorzystać. Dużą popularnością cieszą się płyty z betonu oraz kostka brukowa. Alternatywą jest również deska kompozytowa coraz częściej wykorzystywana do tworzenia tarasów, balkonów oraz pomostów.

Budowa tarasu w kilku krokach

Po dokładnym określeniu funkcji, jakich spodziewamy się po przyszłym tarasie, zabieramy się do właściwej budowy, którą można uporządkować w kilka kroków. Pracę rozpoczyna się od przygotowania stabilnej podstawy pod taras lub upewnienia się, że ta, którą już mamy jest odpowiednio wytrzymała i „uniesie” ciężar planowanej konstrukcji.

Kolejnym etapem jest układanie belek nośnych. Będą one spełniały funkcje wygłuszającą oraz izolującą pomiędzy podłożem a powierzchnią tarasu. Następnie przystępuje się do układania tarasu. W przypadku tarasu z kostek brukowych należy wcześniej dokładnie zaplanować rozkład kostki, aby uzyskać najbardziej satysfakcjonujący efekt estetycznym. Gdy taras jest gotowy, można przystąpić do jego wykańczania oraz wyposażania w meble, dekoracje i dodatki.