Ładowanie

Kostka brukowa – wady i zalety

Kostka brukowa – wady i zalety

Kostka brukowa to materiał wykończeniowy, dzięki któremu Twoja posesja może zyskać elegancki i stylowy wygląd. Stosowany był on już w epoce starożytności i do dzisiaj cieszy się on ogromną popularnością. Obecnie wykorzystuje się go m.in. do tworzenia tarasów, alejek ogrodowych, podjazdów czy nawet parkingów. I wcale nas to nie dziwi, ponieważ wyróżnia się on całą paletą atutów, choć ma oczywiście również i swoje wady. Kostka brukowa wady i zalety – więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Jakie są zalety kostki brukowej

Oto najważniejsze zalety kostki brukowej.

Wytrzymałość

Kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała – czasem wymienia się ją nawet co kilka dekad. Warto jednak pamiętać, że im grubsza ona jest, tym wyższa jest również jej trwałość. Po tej szczególnie grubej bez problemu mogą poruszać się nawet samochody ciężarowe, wytrzymuje ona także bardzo duże natężenie ruchu, a jeśli nie poddasz jej wysokiemu naprężeniu i będziesz regularnie o nią dbał, z pewnością nie pęknie. Aby odpowiednio spełniała ona swoje zastosowanie, powinna być ułożona przez profesjonalistów.

Łatwość utrzymania w czystości

Kostka brukowa jest również bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Wymaga, co prawda, systematycznego zamiatania oraz mycia, jeśli dojdzie do większych zabrudzeń – wówczas wystarczy zastosować myjkę ciśnieniową lub węża. Wielu zanieczyszczeń są w stanie pozbyć się jednak także same deszcze.

Walory wizualne

Kostka brukowa może pochwalić się wyjątkowymi walorami wizualnymi. Dostępna jest ona w szerokiej gamie wariantów, które różnią się między sobą kolorami, rozmiarami, kształtami oraz fakturami – to z kolei zapewnia możliwość wykorzystania jej w bardzo wielu rozwiązaniach projektowych. W ten sposób stworzysz wyjątkowe, spersonalizowane kompozycje, które idealnie dopełnią architekturę Twojego budynku i roztaczający się wokół niego krajobraz. Kwadraty, trapezy, a może jednak fale? Modele odwzorowujące kamień naturalny, a może jednak cegłę? Wybór należy tylko do Ciebie.

Uniwersalność

Kostka brukowa ma ogromny potencjał i z łatwością dopasujesz ją do bardzo zróżnicowanych stylów architektoniczno-aranżacyjnych. Przykładowo do posesji zaaranżowanej w stylu industrialnym doskonale będą pasowały modele w odcieniach antracytu czy grafitu. Z kolei w estetykę klasyczną idealnie wkomponuje się kostka w kolorze beżowym lub piaskowym.

Prosta naprawa

Jeśli dojdzie do destrukcji jednego elementu kostki brukowej, wystarczy go wymienić, bez potrzeby naprawy całej nawierzchni, co z kolei znajduje odzwierciedlenie w niezbyt wysokich kosztach. Warto podkreślić, że znacznie łatwiej jest również naprawić taką nawierzchnię niż np. tę wykonaną z asfaltu.

Odporność na czynniki zewnętrzne

Kostce brukowej niestraszne są nawet wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne – mowa tu o najbardziej mroźnych zimach oraz tropikalnych upałach, co ma ogromne znacznie zwłaszcza wtedy, gdy zamierzasz wyłożyć nią taras bez zadaszenia. Jest ona również odporna detergenty, a także na samo ścieranie.

Ekologia i możliwość recyklingu

Jeśli z jakiegoś powodu kostka brukowa Ci się znudzi, istnieje rynek wtórny, na którym bez problemu ją sprzedasz. Co więcej, wykonana jest ona z naturalnych materiałów, co czyni ją przyjazną środowisku – jest ona dla niego w 100% bezpieczna.

Jakie są wady kostki brukowej

A oto najistotniejsze wady kostki brukowej.

Wysokie koszty początkowe

Koszty związane z zakupem kostki brukowej nie są niskie, warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na całe lata, która opłaci Ci się w dłuższej perspektywie czasowej. Pewne nakłady finansowe generuje także jej układanie przez fachowców – chyba że jesteś w stanie zająć się tym aspektem samodzielnie. Należy jednak podkreślić, że jest ona tańsza od wielu innych materiałów wykończeniowych.

Śliska powierzchnia

Niektóre kostki brukowe są śliskie, zwłaszcza zimą (kiedy nawierzchnię pokrywa śnieg i lód), a także jesienią (kiedy śliskie są same liście). Jeżeli na zewnątrz leży śnieg, warto w takiej sytuacji stosować specjalne preparaty do jego rozpuszczania, jesienią należy z kolei regularnie pozbywać się liści.

Wyrastające chwasty, porosty i mech

Czasem w spoinach kostki brukowej pojawiają się chwasty. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają zapobiegać ich wzrostowi. Przede wszystkim ważne jest to, aby regularnie dbać o jej czystość. Można też m.in. stosować przed jej ułożeniem odpowiednią folię lub geowłókninę. Warto również pomyśleć o specjalistycznych impregnatach.

Możliwość blaknięcia

Martwi Cię, że kolor Twojej kostki brukowej może wyblaknąć? W przypadku produktów niektórych producentów tak się zdarza. Takiemu problemowi da się jednak również zapobiegać, regularnie stosując odpowiedni impregnat. Przy okazji ochroni on nawierzchnię przed wnikaniem zanieczyszczeń.

A może… płyty tarasowe?

Kostka brukowa to rozwiązanie, które nie do końca Ci odpowiada? Być może zainteresują Cię w takim razie betonowe płyty tarasowe. Wyróżniają się one wszystkimi opisanymi wyżej właściwościami, jednak dostępne są one w większym formacie, dzięki czemu łatwiej jest je zamontować. Odkryj pełną naszą ofertę i wybierz idealną opcję do swojego projektu!

kostka brukowa wady i zalety