Ładowanie

Jakie deski będą najlepsze na taras?

Jakie deski będą najlepsze na taras?

Taras to pewne przedłużenie elewacji domu, jest jednocześnie wizytówką całej posesji. Na tarasie zwykle znajduje się strefa odpoczynku i wspólnego czasu z innymi domownikami. Budując dom, warto więc zwrócić uwagę, aby przestrzeń tarasowa była nie tylko atrakcyjna wizualnie, lecz także porządnie i funkcjonalnie wykonana. Projektując konstrukcję tarasu warto zapoznać się z różnymi rodzajami desek wykorzystywanych w tym celu.

Dlaczego akurat deska 

Nowoczesna architektura chętnie eksperymentuje z nietypowymi i wcześniej niewybieranymi materiałami. Stąd, może pojawić się pytanie: dlaczego taras powinien być zbudowany akurat z desek? Czemu nie z betonu czy z gładkich kafli? Otóż, odpowiedz jest prosta. Pomimo podejmowanych eksperymentów, zwykle okazuje się, że właśnie kompozytowe deski posiadają najwięcej właściwości potrzebnych do stworzenia funkcjonalnej konstrukcji tarasu.

Decydując się na taras betonowy, szybko można zorientować się, że jego porowata powierzchnia bardzo chętnie zbiera pył, a ten przylega do skarpet, bosych stóp, a także domowego obuwia, a wraz z nim przenosi się do wnętrza domu. W przypadku kafelków, należy liczyć się koniecznością częstego ich mycia. Dodatkowo w zimnie dni kafle stają bardzo nieprzyjemne dla dotyku gołych stóp, z kolei w upał nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur.

Budowa tarasu – jakie są rodzaje desek kompozytowych 

Obecnie, największą popularnością pośród materiałów wykorzystywanych do budowy tarasów są deski kompozytowe. Mają one wygląd podobny do naturalnego drewna i są wytwarzane poprzez połączenie mączki drzewnej z tworzywem sztucznym. Charakteryzują się niezwykle długą żywotnością, a także wytrzymałością na różne warunki pogodowe.

Powłoka, który wpływa na tak wysoką odporność desek kompozytowych jest polimer, który chroni produkt także przed zniszczeniem i sprawia, że trudniej ulega on starciu i utracie koloru. W wysokiej jakości desce kompozytowej, połączenie drewna i polimeru, a także lekka budowa pozwalają na utrzymanie na prawdę dużych obciążeń przy jednoczesnym zachowaniu przyczepności pomiędzy deskami.